-5% PRE REGISTROVANÝCH

Bezlepkové halušky z čiroku

Keď som zistila, že nemôžem jesť lepok, zrazu sa stali halušky najdôležitejšou vecou v mojohom živote. Fakt nesrandujem, milujem halušky a neviem si predstaviť, že by som ich už nemohla jesť. Kto ma pozná vie, že u mňa pojem "bez lepku" neznamená, že sa daný recept podaril bez toho aby sa jedlo rozpadlo. Znamená to BEZ KOMPROMISOV V CHUTI. Raz keď robím halušky, tak chcem jesť halušky a nie niečo, čo sa na halušky iba podobá. A samozrejme z jednodruhových múk, keďže zmesové u nás doma nemôžeme. Jednodruhové múky sú pre mňa jednoznačne chutnejšie a lepšie predvídateľné pri varení. Veci z nich nie sú tvrdé, viem presne, čo od nich môžem očakávať a viem ovplyvniť výsledok.

Tak pome na to, ženy

 

 

POTREBUJEME:

zemiaky (množstvo uvediem a vysvetlím v texte)

čiroková hladká múka Probio 

soľ

šťastné vajcia

ovčia bryndza

creme fresh alebo kyslá smotana

maslo

cibuľa

 

Uvádzame približné množstvá. Ide o to, že každé zemiaky sú iné a obsahujú iné množstvo vody. Preto pripájam podrobný popis a chystáme pre Vás aj video

 

 

foto-4

 

 

 

PÁR UŽITOČNÝCH RÁD:

 

Ideálne je, ak použijete úplne rovnaké suroviny ako uvádzame v recepte. Obzvlášť to platí pri múkach a 100x toľko pri bezlepkových múkach. každá múka inak saje, každá je inak pomletá a na výsledku je to jednoducho vidieť. Takže ak použijete rovnaké suroviny, výledok musí byť 100% tip top.

Voda v ktorej sa budú halušky variť musí extra vrieť, inak si pôjdu halušky každá svojím smerom.

Pripravíme si väčší hrniec, nakoľko tieto halušky potrebujú viac vody kôli hustejšej obarovine.

Cesto po zamiesení s čirokovou múkou pripomína konzistenciou odpaľované cesto, približne tak sa s ním pracuje. Určite Vám natočím krátke REELS, ktoré bude zavesené na instagrame aj u nás na blogu. 

 

 

POSTUP: 

 

1 Ako prvé si narežeme cibuľku na drobno, pridáme maslo alebo ghee maslo a necháme prepražiť do zlatista. Moje deti nemajú radi konzistenciu cibule v puse, tak ju v bežných jedlách mixujem aby ju necítili, tu som ju jednoducho scedila a dopapal ju tatino :-) Hlavné je, že spravila v masielku svoju robotu.

 

2 Zemiaky ošúpeme a nastrúhame v mixéri, alebo ručne. Strúhame úplne na jemno, nie na pásiky. Pásiky by nemuseli vadiť, pokiaľ robíme halušky lepkové, tu by nám ale spravili šarapatu.

 

foto-2

 

foto-3

 

 

3 Dáme do misy, pridáme soľ podľa množstva a chuti, šťastné vajcia a poriadne premiešame. Potom postupne dosypávame čirokovú múku. S bezlepkovou múkou sa pracuje inak ako s lepkovou. Kým lepkové cesto na halušky máte stále také akési vláčne, toto cesto pripomína doslova odpaľované cesto na veterníky. Nesmie byť husté tak, že máte problém premiešať ho, no nemôže sa ani liať.

 

foto-8

 

foto-10

 

foto-6

 

 

4 Keď máme hotovo, môžeme ich hádzať do vody. Klasika cez dierovanú "metačku", pozor! do vriacej vody. Ak robíte halušiek viac, treba ich premiešať, lebo div sa svete, ak hádžete halušky pre 10 ľudí a zamiešate až na konci, zlepia sa aj keď sú bez lepku :-) Z týchto halušiek je viac hustej obaroviny ako z lepkovej, preto dávame pozor, aby nevyvreli. Akonáhle máme halušky hore, mierne stiahneme plyn a varíme 7 minút. 

 

foto-11

 

 

5 Scedíme, dáme do misky, pridáme cibuľku, bryndzu, ideálne creme fresh, ak nie tak kyslú smotanu, dochutíme soľou, slaninkou, kto má čo rád a podávame s nasekaným pórom.

 

foto-14

 

foto-17

 

 

 Dobrú chuť :-)